پرش به محتوا

درباره مایکل نیگلر

    مایکل نیگلر یکی از معتبرترین دانشوران و مدافعانِ خشونت‌پرهیزی در سطح جهانی است. او استاد ممتازِ ادبیات کلاسیک و تطبیقی در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی است. نِیگلِر در همان دانشگاه رشته‌ی “مطالعاتِ صلح و ستیزه” را راه‌اندازی کرده که اکنون یکی از گسترده‌ترین‌ها در نوعِ خود در آمریکای شمالی است.

    او همچنین بنیانگذار و رئیسِ “مرکز مِتا (Metta) برای خشونت‌پرهیزی” و نویسنده‌ی کتابِ بحرانِ معنویِ ما (Our Spiritual Crisis) و نیز کتابِ در جست‌وجوی آینده‌ای بی‌خشونت (The Search for a Nonviolent Future) است که این آخری جایزه‌ی کتاب سال آمریکا در سال ۲۰۰۲ را دریافت کرده و به چندین زبان ترجمه شده است. مقالاتِ او در نشریه‌ی وال استریت جورنال و جاهایی دیگر منتشر شده و بیش از ۳۰ سال است که او درباره‌ی خشونت‌پرهیزی، مراقبه و صلح جهانی سخنرانی می‌کند و می‌نویسد. نِیگلِر رئیس هیأت مدیره‌ی “تلاشگرانِ صلح” و از بنیانگذارانِ پیشگامِ “نیروی صلح خشونت‌پرهیز” است که اکنون ارائه‌دهنده‌ی جهانیِ سرویسِ حافظِ صلح خشونت‌پرهیز است و در میندانائو، سریلانکا، سودانِ جنوبی و بسیاری مناطقِ خطرناکِ دیگر، برای “حفظِ زندگیِ بشر و ارتقاءِ حقوق انسان” به‌عنوانِ شخصِ ثالثِ بی‌طرف و متعهد به روش‌های خشونت‌پرهیز فعالیت کرده یا در حالِ فعالیت است.

    بااین‌همه، مشغله‌ی اصلیِ امروزِ مایکل نیگلر، “مرکز متا برای خشونت‌پرهیزی” است. او در ۱۹۸۲ این مرکز را همراه با کسانی دیگر تأسیس کرد. متا (Metta) کتاب، فیلم، پست‌های وبلاگی و مفادِ دیگری تولید می‌کند و نیز پروژه‌ی “نقشه‌ی راه” (Roadmap) برای یک راهبردِ جامعِ خشونت‌پرهیز را پدیدآوری و اداره می‌‎کند.

    کتاب «مبانی مبارزه خشونت‌پرهیز» او که توسط دکتر فرهاد میثمی به فارسی بازگردانی شده است را می‌توانید در پادکست بیبلیوکست بشنوید.