پرش به محتوا

  معرفی کتاب امپراتوری USA

  «بیایید ابتدا نگرشمان را درباره‌ی صلح بازنگری کنیم. تعداد بیش از حد زیادی از ما آن را ناممکن می‌پنداریم… اما این پنداری خطرناک و شکست باورانه است. به این نتیجه‌گیری می‌انجامد که جنگ اجتناب ناپذیر است، که بشریت محکوم به نابودی است… اما مشکلات ما ساخته‌ی دست بشر است و لذا می‌تواند به دست بشر حل نیز بشود.»

  جان اف. کندی (رئیس جمهور ایالات متحده‌ ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۳)

  ایالات متحده‌ی آمریکا از پایان جنگ جهانی دوم به این سو از نظر نظامی، اقتصادی و سیاسی قدرتمندترین ملت دنیاست.

  آن‌ها امپراتوری عصر مدرن هستند. دلار را چاپ می‌کنند که در حال حاضر مهم‌ترین ارز ذخیره‌ی جهانی است. یک قدرت اتمی هستند، بیشترین بودجه‌ی نظامی را دارند، بزرگترین کنسرن‌های تسلیحاتی را و بیشترین پایگاه‌های نظامی را در کشورهای خارجی. قدرتی صاحب حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند و بر ناتو سلطه دارند، بزرگترین اتحادیه‌ی نظامی جهان.

  کسی که به سیاست بین الملل، تاریخ و سیاست معطوف به صلح علاقه داشته باشد، نخواهد توانست امپراتوری USA را نادیده بگیرد، چرا که ایالات متحده مستقیم یا غیرمستقیم بر تقریبا همه‌ی درگیری‌های یکصد سال گذشته اثرگذار بوده و بخش اعظم درگیری‌های نظامی حال حاضر را نیز شکل می‌دهد.


  چرا هزاران نفر در کشورهای مختلف، ایالات متحده را با فاصله بزرگ‌ترین خطر برای صلح جهانی قلمداد کرده‌اند؟ پاسخ روشن است: ایالات متحده یک امپراتوری است. و رسیدن به جایگاه برتر امپراتوری، در طول تاریخ همواره بر خشونت متکی بوده است. باور به خشونت خود را در این واقعیت نشان می‌دهد که، برخلاف تقریباً تمام کشورهای غربی، در ایالات متحده همچنان مجازات اعدام اجرا می‌شود. مهمتر اما اینکه هیچ کشور دیگری از ۱۹۴۵ به این سو به اندازه‌ی ایالات متحده کشورهای دیگر را بمباران نکرده است. هیچ کشور دیگری از ۱۹۴۵ به این سو به اندازه‌ی ایالات متحده در کشورهای مختلف جهان حکومت‌ها را ساقط نکرده است. هیچ کشور دیگری در دنیا از ۱۹۴۵ به این سو به اندازه‌ی ایالات متحده جنگ‌های مخفی نکرده است. هیچ کشور دیگری در جهان در این همه کشورهای دیگر پایگاه‌های نظامی دایر نکرده است.

  • نام کتاب به زبان اصلی: Imperium USA
  • نویسنده: دانیله گانزر
  • مترجم: سید ابراهیم تقوی
  • سال انتشار کتاب: 2020
  • سال انتشار ترجمه: 2022
  • زبان اصلی کتاب: آلمانی
  • شابک کتاب الکترونیک: 9783986350086
  • شابک کتاب صوتی: 9783986350093


  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.