پرش به محتوا

درباره مارک-اووه کلینگ

    مارک-اووه کلینگ

    مارک-اووه کلینگ، متولد ۱۹۸۲ در اشتوتگارت، ترانه سرا، کابارتیست و نویسنده‌ی آلمانی است. او که در کودکی نواختن گیتار و پیانو را آموخته بود، در بیست سالگی به برلین مهاجرت کرد و آنجا در دانشگاه آزاد برلین Freie Universität Berlin در رشته‌های فلسفه و تئاتر تحصیل کرد.

    از سال ۲۰۰۳ کلینگ شروع به اجرا در برنامه‌های کاباره (تلفیقی از کمدی استندآپ، موسیقی و تئاتر) و Poetry Slam کرد. موفقیت و شهرت کلینگ بیش از همه مرهون سه‌گانه‌ی کانگورو است: وقایعنامه‌ی کانگورو ۲۰۰۹، مانیفست کانگورو ۲۰۱۱ و مکاشفات کانگورو ۲۰۱۴.

    به خصوص کتاب‌های صوتی این آثار، که در اجراهای زنده‌ی کلینگ در جمع مخاطبان ضبط شده بودند، محبوبیت بسیاری کسب کردند تا جایی که در سال ۲۰۱۸ کلینگ بخشی از ماجراهای کانگورو را، که در ویراست نهایی سه‌گانه جایی نیافته بود، در قالب کتاب «اسفار مشکوک کانگورو» منتشر کرد. در حالی که سه گانه‌ی کانگورو شامل مجموعه‌ای از رخدادهای مستقل در فصل‌های مجزا بود، در سال ۲۰۱۷ کلینگ نخستین رمان خود را، یک رمان طنز علمی تخیلی آینده‌نگر ضدآرمانشهری، منتشر کرد که این کتاب نیز برای کلینگ موفقیت‌آمیز بود. بخش دوم کوالیتی‌لند «کوالیتی‌لند ۲.۰: راز کیکی» نیز در سال ۲۰۱۹ منتشر شد.